Schuim
Koningin Máxima heeft duidelijk vaker een lint doorgeknipt
Hans van der Beek doet elke dag verslag van feesten, presentaties en andere belangrijke bijeenkomsten in Amsterdam. Vandaag: de opening Coding College Codam.
Een paar dagen geleden was ze nog bij kroonprins Mohammed bin Salman en vandaag in Schuim. Koningin Máxima heeft ook nog geen vakantie.
In de tuin van Coding College Codam staat een partytent. Daar zal Hare Majesteit kort voor 15.00 uur met de auto arriveren – ik ben zojuist gebrieft.
We mogen haar niet letterlijk citeren, wel beschrijven wat er gebeurt. Dat is dan in elk geval iets.
Er zijn enkele fotomomenten en wie een rode stip op zijn naamkaartje heeft, een select gezelschap wordt verzekerd, mag mee als de koningin een rondleiding krijgt door deze nieuwe school voor jonge programmeurs.
Geen vooropleiding, geen docenten, geen collegegeld. Codam is de tech-school van de toekomst, gewoon hier in Amsterdam.
Op mijn naamkaartje staat een rode stip. En Jan Peter van der Beek, de naam in mijn paspoort. Mijn aanvraag om hier aanwezig te mogen zijn, ging eerst langs de RVD.
Ik bleek gevaarloos.
Ik neem plaats achter een rood lint. Normaal ga ik om een foto te nemen pal voor iemand staan met mijn pocketcameraatje en dan vraag ik daarna: “En hoe spel ik uw naam?” Dat zit er vandaag niet in.
Twee motoragenten rijden het grind op, en daarna een dure auto met een vlaggetje. Een man in marinepak staat groetend in de houding.
De koningin geeft het hele welkomstcomité een hand en loopt naar de partytent voor een plekje op de eerste rij.
De echte fotografen mogen een minuutje inzoomen, schuin achter het podium. Die camera van mij kan ook best zoomen, maar dan wordt het wiebelig, zeker als om me heen wordt geduwd.
Na de speeches verplaatst het gezelschap zich naar de ingang van de school. Daar knipt koningin Máxima een lint door. Dit heeft ze duidelijk vaker gedaan, het gaat meteen goed.
Een paar verslaggevers gaan mee het gebouw in voor de rondleiding, de fotografen worden op het strategische plekken langs de route opgesteld, op zoomafstand.
Ik sta nu op een meter van Máxima, maar mag geen foto’s nemen. Iemand van de RVD plukt aan mijn blouse, ik moet iets achteruit, en citeren mag dus ook niet.
Ik vind het maar een toestand, royaltyverslaggeving.
Een jongeman achter een computerscherm vertelt over zijn school. “Interessant!” zegt Máxima.
Of laat ik dat anders formuleren. De koningin luistert geïnteresseerd.
Ik wil de volgende keer ook die RVD-scan doorstaan graag.
De koningin verlaat de zaal, maar niet voordat ze tweemaal zwaait naar de studenten en iets zeer opmonterends zegt.
Goed, “Succes!” riep ze, maar dat heeft u niet van mij.
Tips? Mail naar schuim@parool.nl
Wat opening Coding College Codam
Waar Codam, Marineterrein
Wie Koningin Máxima, Corinne Vigreux, Ingrid van Engelshoven, Udo Kock, Arthur van Dijk, Liesbeth Jansen, Edgar Davids
Wanneer dinsdag 2 juli 14.15 tot 17.30 uur
Drank en spijs ***
Sfeer ****
Hans durfde Edgar Davids al helemaal niks te vragen